МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
№ 612 від 19 квітня 2017 року
Про проведення в 2017 році пілотного
етапу загальнодержавного моніторингового
дослідження якості початкової освіти
Відповідно до підпункту 6 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 29 грудня 2016 року № 1693 «Деякі питання загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів»», з метою апробації технології та інструментарію загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Склад вибірки загальноосвітніх навчальних закладів учасників пілотного етапу загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів», що додається.
2. Українському центру оцінювання якості освіти (Карандій В. А.):
1) провести з 03 до 19 травня 2017 року пілотний етап (апробація тестових завдань та анкет для учнів-випускників початкової школи та вчителів) загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів» (далі - пілотний етап дослідження);
2) підготувати та затвердити до 25 квітня 2017 року графік проведення пілотного етапу дослідження.
3. Регіональним центрам оцінювання якості освіти спільно із структурними підрозділами з питань освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій:
1) подати до 21 квітня 2017 року до Українського центру оцінювання якості освіти пропозиції щодо формування графіка проведення пілотного етапу дослідження;
2) провести до 28 квітня 2017 року з керівниками навчальних закладів учасників пілотного етапу дослідження інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо специфіки та умов його проведення.
4. Структурним підрозділам з питань освіти і науки обласних, Київської Міської державних адміністрацій:
1) організувати внесення навчальними закладами - учасниками пілотного етапу дослідження змін до режиму роботи у дні його проведення;
2) сприяти участі педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників у проведенні пілотного етапу Дослідження.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника міністра Хобзея П. К.
Міністр Лілія Гриневич
MIHICTEPCTBO ОСВІТИ I НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
№ 1693 від 29 грудня 2016 року
Про проведення загальнодержавного
моніторингового дослідження якості початкової
освіти «Стан сформованості читацької та математичної
компетентностей випускників початкової школи
загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року»
Відповідно до підпунктів 5, 6 пункту 14 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1095 «Деякі питання запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року № 533), з метою дослідження якості початкової загальної середньої освіти, а також створення умов для подальшого аналізу змін за результатами впровадження Концепції «Нової української школи» НАКАЗУЮ:
1. Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Кононенко Ю. Г.), Українському центру оцінювання якості освіти (Карандій В. А.):
1) забезпечити проведення в січні - листопаді 2017 року загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року» (далі - дослідження);
2) подати до 01 лютого 2017 року на затвердження проект Програми загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року»;
3) подати до 24 березня 2017 року на затвердження графік проведення оцінювання читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року (далі оцінювання учнів).
2. Затвердити склад робочої групи з розроблення методології проведення загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року» (далі - робоча група) (додається).
3. Інституту освітньої аналітики (Денисюк O. Я.), Українському центру оцінювання якості освіти (Карандій В. А.) до 06 лютого 2017 року сформувати та подати на затвердження вибірку учасників дослідження (перелік загальноосвітніх навчальних закладів і класів у них, учні та вчителі яких братимуть участь у дослідженні).
4. Українському центру оцінювання якості освіти (Карандій В. А.):
1) організувати з 18 квітня до 15 травня 2017 року проведення оцінювання учнів, анкетування учасників Дослідження;
2) здійснити до 28 серпня 2017 року обробку результатів оцінювання учнів, анкетування учасників дослідження;
3) спільно з робочою групою провести до 01 жовтня 2017 року аналіз результатів оцінювання учнів, анкетування учасників дослідження;
4) підготувати до 30 листопада 2017 року аналітичний звіт «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року».
5. Робочій групі подати до Українського центру оцінювання якості освіти:
1) до 20 січня 2017 року пропозиції щодо вимог до структури і змістового наповнення анкет учасників дослідження та предметних тестів, що використовуватимуться в процесі оцінювання читацької та математичної компетентностей;
2) до 20 березня 2017 року варіанти тестів для оцінювання читацької та математичної компетентностей, анкет для учасників дослідження.
6. Структурним підрозділам з питань освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій:
1) сприяти Українському та регіональним центрам оцінювання якості освіти в підготовці та проведенні дослідження;
2) створити умови для проведення оцінювання учнів, організувати внесення загальноосвітніми навчальними закладами відповідних змін до розкладу уроків для класів, учні яких братимуть участь у дослідженні.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника міністра Хобзея П. К.
Т. в. о. міністра Володиимир Ковтунець
Освіта.ua
29.12.2016
У травні 2017 року відбудеться апробація завдань для моніторингу початкової освіти. Пропонуємо ознайомитися з найбільш актуальними питаннями щодо цього та відповідями на них.
Хто братиме участь у моніторингу і хто його проводитиме?
Навесні 2018 року Український центр оцінювання якості освіти проведе моніторингове дослідження читацької та математичної компетентностей четвертокласників. Дослідження не буде загальнообов’язковим. У ньому зможуть узяти участь лише ті навчальні заклади, що потраплять до репрезентативної вибірки. Вибірка формуватиметься таким чином, що результати моніторингу відображатимуть стан навчальних досягнень випускників початкової школи всієї країни. Очікується, що учасниками дослідження стане близько 6 000 учнів різних типів загальноосвітніх закладів, розташованих у міській і сільській місцевостях.
З 3 по 19 травня 2017 року пройде перший етап апробації завдань. Усього для апробації відібрано 44 загальноосвітні навчальні заклади в 9 регіонах України. Другий етап апробації заплановано на жовтень 2017 року.
За результатами апробації буде укладено тестові зошити для моніторингового дослідження 2018 року.
З якою метою проводиться дослідження?
Моніторинг дасть змогу зафіксувати стан навчальних досягнень випускників початкової школи напередодні впровадження нового стандарту для початкової школи, а також відслідковувати зміни, що відбуватимуться в результаті запровадження нового стандарту та нових підходів до навчання, починаючи з 2018 року. Передбачено, що аналогічні моніторингові дослідження пройдуть у 2018, 2020, 2022 та 2024 роках – це допоможе оцінити перебіг освітньої реформи і, за потреби, скоригувати її.
Оцінювання окремих загальноосвітніх навчальних закладів, які візьмуть участь в апробації, а також в основному етапі моніторингового дослідження 2018 року, не проводитимуть. Методологія дає можливість зробити лише загальну оцінку початкової освіти України, визначити ключові проблеми та надати пропозиції для ухвалення управлінських рішень.
Які завдання отримають учні?
Завдання для моніторингу сформованості читацької та математичної компетентностей відповідають чинним навчальним програмам для початкової школи, а також ураховують ключові новації в змісті загальної середньої освіти, пропоновані концепцією «Нової української школи».
Їх розробляють фахівці, члени робочої групи при Міністерстві освіти і науки України. Виконання завдань з читання передбачає ознайомлення учнів з невеликим за обсягом текстом. У тестових зошитах буде представлено різні за форматом і змістом тексти, зокрема уривки прозових творів, інформаційні або пізнавальні тексти. Серед завдань до текстів будуть такі: пошук інформації, її аналіз й інтерпретація, надання відповіді на запитання до тексту, здійснення очевидних висновків за змістом тексту. Учасники отримають буклет з текстом та окремий зошит із завданнями до нього, де вони фіксуватимуть свої відповіді.
Завдання з математики спрямовані на перевірку знань і вмінь учнів при розв’язанні задач з таких розділів математики, як «Числа і вирази», «Геометричні фігури», «Величини і їх вимірювання», «Представлення даних». Кожен учасник моніторингового дослідження працюватиме з робочим зошитом, у якому відразу фіксуватиме відповіді на завдання.
Чи потрібно спеціально готуватися до цих завдань?
Ніякої додаткової підготовки учнів до проходження моніторингу сформованості читацької та математичної компетентностей не потрібно.
Анкета для учня та анкета для учителя – навіщо це потрібно?
Окрім оцінки стану сформованості читацької та математичної компетентностей четвертокласників, метою моніторингу також є визначення чинників, що впливають на результати навчання учнів. У більшості міжнародних досліджень приділено цьому аспектові велике значення, адже завдяки йому можна виявити причини значних відмінностей у рівнях навчальних досягнень учнів, і, як наслідок, мінімізувати їх. Фахівці робочої групи розробили спеціальні анкети для учнів, а також їхніх учителів. Інформація, отримана з анкет, дасть змогу експертам з’ясувати міру впливу на рівні навчальних досягнень учнів різних чинників, як-от: соціально-економічний стан родини, освіта батьків, відвідування дитиною дошкільного навчального закладу, практика читання дитиною в школі й удома, форми і методи роботи вчителів, особливості виконання учнями домашніх завдань з математики та читання.
Що передбачає апробація інструментів дослідження?
Проведення якісних моніторингових досліджень передбачає використання каліброваних завдань з високими психометричними характеристиками. Для цього укладені завдання апробують, тобто перевіряють їхню валідність, надійність, об’єктивність, обґрунтованість, ефективність і прийнятність результатів. Апробація дає змогу відібрати завдання різної складності: легкі, оптимальні, складні, а також виміряти їхню розподільну здатність. Для моніторингового дослідження використовуватимуться лише ті завдання, які пройдуть змістове рецензування експертами, а також матимуть високі психометричні показники.
Чи буде оцінюватись успішність виконання учасниками завдань?
Результати апробації не будуть використані для оцінювання рівня навчальних досягнень учасників і не будуть оприлюднені. Анкети дослідження також будуть апробовані. Це дасть змогу визначити ступінь розуміння учнями змісту запитань анкети та особливостей роботи з нею.
За матеріалами Українського центру оцінювання якості освіти